Nå kommer hybridbussene
Publisert: 21.04.2010
Serieproduksjonen av hybridbussene starter i april 2010, og Volvo har inngått avtale med Nettbuss om levering av 12 hybridbusser i Norge i juli 2010. De nye bussene skal hovedsaklig kjøre i Trondheim og Arendal, som begunstiges med henholdsvis 10 og 2 busser. I august skal Oslo ta i bruk to hybridbusser av typen Volvo 7700. Bergen får 25 hybridbusser – hvis forslaget fra fylkesrådmannen i Hordaland blir vedtatt.
(foto: Nettbuss)

Prius imponerer

Norges Miljøvernforbund har kjørt Toyota Prius i snart ett år, og her kommer noen vurderinger på hvordan denne hybridbilen fungerer.


Vil ha flere hybridbiler
Publisert: 15.03.2006
Samferdselsminister Liv Signe Navarsete regner med at regjeringa vil senke avgiftene på hybridbiler som kjører på bensin og elektrisitet.


Saab og Volvo satser på hybrid

Publisert: 27.03.2008
De svenske bilfabrikantene Volvo og Saab skal nå utvikle hybridbiler. Dette skjer i samarbeid med den svenske staten og strømprodusenten Vattenfall.

Saab med E100 hybrid


Saab, som er kjent for sin Bioetanol-bil har nå videreutviklet teknikken mot en hybridbil. Den bruker ikke fossilt drivstoff, og kan starte i kaldt vær med E100 på tanken. Hybridbilen kan gå rent elektrisk 10-20 km opp til 50 km/t ved hjelp av et litium-ion batteri.


Hybridbiler i Norge